SON DAKİKA: FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI!

SON DAKİKA: FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Politika faizi 25 baz puan artırılarak yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltildi. Banka artış hızını yavaşlatmış olsa da faiz son 16 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Federal Rezerv'in Ocak 2023 faiz oranı kararı açıklandı. Piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı gündemin en önemli konularından biri. Bugünkü toplantının ardından yılın ilk faiz kararı tüm dünyaya açıklandı. Fed'in faiz artırımlarını ertelemesi bekleniyor ancak Fed Başkanı Jerome Powell'ın mesajı da piyasaya yön verecek. Federal Rezerv'in Ocak ayında alacağı faiz kararı altın, dolar ve kripto para piyasalarını yeniden şekillendirecek. Peki Fed'in faiz kararına ne oldu? Merkez Bankası faiz artırdı mı? ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz açıklaması…

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %4,50 ile %4,75 arasına yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Fed'den yapılan açıklamada faiz artırım kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), uzun vadede maksimum istihdam ve %2 enflasyonu yakalamayı hedeflediğini vurgulayarak, bu hedefleri desteklemek için Federal Fon Faizini 4,50'den 4,50'ye indirerek ayarlama kararı aldıkları bildirildi. Artış oranı ise 4,75 aralığında.

 "Savaş dünyadaki huzursuzluğu artırıyor"

 

 Son göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı büyümeye işaret ettiğine dikkat çekilen açıklamada, istihdamın son aylarda keskin bir şekilde arttığı ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği belirtildi.

Fed'den yapılan açıklamada, "Enflasyon bir miktar azaldı ancak yükselmeye devam ediyor" dedi. Komisyonun enflasyon riskine karşı yüksek şüphe duyduğunun vurgulandığı açıklamada, "Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın insani ve ekonomik sıkıntılara neden olduğu ve küresel huzursuzluğun artmasına katkıda bulunduğu" belirtildi.

Açıklamada, para politikasının enflasyonu yüzde 2'nin altında tutacak şahin bir duruş sergilemesi için "sürekli" faiz artırımlarının uygun olacağı öngörüsünde bulunulduğu yinelendi.

Bankadan yapılan açıklamada, para politikasındaki birikimli sıkılaştırmanın para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkisinin gerisinde kaldığı ve faiz artırımlarının "büyüklüğünün" belirlenmesinde ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alındığı belirtildi. Önceki Fed kararları, "boyut" yerine "oran" terimini kullanıyordu.

 2007'den bu yana en yüksek bölgesel faiz oranları

 

 Geçen yıl yüksek ABD enflasyonu karşısında tahvil alımlarını tamamlayarak faiz artırımlarına başlayan Fed, geçtiğimiz yıl Mart ayında yaptığı toplantıda 2018'den bu yana ilk kez faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı almıştı. Geçen yıl Mayıs toplantısında 2000'den beri en hızlı 50 baz puanlık faiz artışının ardından, Haziran toplantısında 75 baz puan ile 1994'ten bu yana en yüksek faiz artışına gitti ve Temmuz'da da aynı oranda faiz artırdı. . Eylül ve Kasım aylarında yapılır.

Geçen yıl üst üste dört toplantısında faiz oranlarını 75 puan artıran Fed, geçen yılki son toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırarak faiz artırım hızını yavaşlatmaya başladı.

Fed bu faiz artışıyla birlikte faiz oranlarını 2007'den bu yana en yüksek düzeyine çıkardı.

Geçen yılın Mart ayından bu yana, bankalar ana faiz oranlarını toplam 450 baz puan artırdı.

ABD enflasyonu, Haziran ayında yıllıklandırılmış %9'a ulaştıktan sonra Aralık ayında %6,5'e düşerek 1981'den bu yana en yüksek seviyeye geriledi.

Sizde kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.