FED TOPLANTISI ARALIK AYI BEKLENTİLERİ

FED TOPLANTISI ARALIK AYI BEKLENTİLERİ

ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı için geri sayım başladı. FED 'in faiz kararı öncesi küresel piyasaları yakından takip eden ekonomistler, yüksek faiz oranlarının yıllık ekonomik perspektifi nasıl tamamlayacağını araştırıyor. Federal Rezerv faiz kararı öncesi altın, dolar ve kripto para yatırımcıları ekonomistlerin faiz tahminlerini merak ediyor. Peki FED 'in faiz kararı ne zaman?

FED 'in internet sitesinde yer alan toplantı takvimine göre bir sonraki faiz karar toplantısı için tarih belirlendi.

Sonuç olarak; yılın son FED toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. FED, yeni yıla ilişkin ekonomik tahminlerini aralık ayı toplantısında açıklayacak.

14 Aralık günü saat 21:30'da Fed Başkanı Jerome Powell tahminleri açıklamak için bir basın toplantısı düzenleyecek.

 

FED EKİM AYI TOPLANTISINDA HANGİ KARARI ALMIŞTI?

ABD Merkez Bankası (FED), Ekim ayı faiz kararını geçtiğimiz ay açıklamıştı. Fed beklendiği gibi faiz oranlarını 75 baz puan artırarak %3,75-4 aralığına çekti. Bu, FED ’in dördüncü kez faiz oranını 75 baz puan arttırması demekti.

YIL SONU FAİZ BEKLENTİLERİ

Finansal piyasa fiyatlandırması, FED 'in Aralık toplantısında 50 baz puanlık bir oran artışı için %85 ve 75 baz puanlık bir oran artışı için %15 şans görüyor.

Öte yandan, şubat ayı FED toplantısına ilişkin beklentiler 25 baz puan seviyesinde yoğunlaşırken, finans piyasası beklentileri geçen haftaki %25'ten %56'ya çıkarak 25 baz puan seviyesinde.

 

FED FAİZ ARTTIRIRSA DOLAR NE OLUR?

Düşük enflasyon ve ülkenin döviz kurundaki artış, yerel para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına katkıda bulunur. Merkez Bankası açısından bu durum, ABD dolarının özellikle gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasına katkıda bulunmuştur.

ABD dolarının değeri genellikle "DXY Endeksi" kullanılarak izlenir. ABD dolarının endeksteki altı para birimine karşı değerini gösterir. Bu para birimleri Euro (EUR), Japon Yeni (JPY), İngiliz Sterlini (GBP), Kanada Doları (CAD), İsveç Kronu (SEK) ve İsviçre Frangı'dır (CHF). Yüksek faiz oranlarının cezbettiği yabancı yatırımcılar, uzun vadede hisse senedi ve yatırım fonları gibi yerel para birimi cinsinden yatırım ürünlerine de ilgi duyabilirler.

FED’İN ALDIĞI SON FAİZ KARARLARI NE YÖNDEYDİ?

 

FED, Covid-19 salgınından hızlı bir ekonomik toparlanmanın ardından yüksek enflasyonun baskısı ile 2021'in son çeyreğinde para politikasının tonunu değiştirmeye başladı. Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin'de Kovid-19 salgınına yönelik alınan karantina önlemlerinin tedarik zincirindeki sorunları derinleştirmesi, yükseliş eğilimi gösteren enflasyonun FED üzerindeki baskısını artırdı.

Mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayan FED, mart ayında yaptığı toplantıda 2018'den bu yana ilk kez faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı aldı.

FED, Mayıs toplantısında 2000'den beri en hızlı 50 baz puan faiz artırımının ardından, Haziran toplantısında 75 baz puan artırarak 1994'ten bu yana en yüksek faiz oranını, Temmuz ve Eylül toplantılarında da aynısını yaptı.

FED, Kasım ayı faiz artışıyla birlikte mart ayından bu yana toplam 375 baz puan faiz artırımına gitti. ABD enflasyonu beklentileri aşarak Haziran'da %9,1 ile Kasım 1981'den beri en yüksek yıllık orana ulaştı, bunu Temmuz'da %8,5, Ağustos'ta %8,3 ve Eylül'de %8,2 izledi.