Döviz

DOLAR VE EURO'DA YENİ ZİRVE !

DOLAR VE EURO'DA YENİ ZİRVE !

Dolar 22.80 lira, Euro ise 24.60 lirayı aşarak yeni tarihi zirveleri gördü. Dolardaki günlük yükseliş yüzde 5'i buldu.

EURO BÖLGESİ İLK ÇEYREKTE %0,1 BÜYÜDÜ

EURO BÖLGESİ İLK ÇEYREKTE %0,1 BÜYÜDÜ

Euro Bölgesi ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 büyüme kaydetti. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin 2023 yılı birinci çeyrek büyüme oranlarına ilişkin öncü verileri yayımladı.

BU HAFTA BORSA, ALTIN VE DÖVİZ KAZANDIRDI

BU HAFTA BORSA, ALTIN VE DÖVİZ KAZANDIRDI

Bu hafta yatırım araçlarından borsa, altın ve döviz kazandırdı. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 2,32 kazançla 4.924,64 puandan tamamladı. Endeks, hafta içinde en düşük 4.680,46 puanı, en yüksek 5.028,81 puanı gördü.

DOLARDA BASKICI YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR, 4 NİSAN 2023 DOLAR ENDEKSİ

DOLARDA BASKICI YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR, 4 NİSAN 2023 DOLAR ENDEKSİ

Dolar/TL 19.2 ile seçimler öncesindeki siyasi gelişmelerin izlendiği bu dönemde yatay ancak günlük sınırlı da olsa değer kayıplarıyla işlem görmeye devam ediyor.Piyasalarda bugün aylık PMI verileri ile enflasyon verileri öne çıkıyor. Faiz üst sınırlarının kaldırıldığı, vadenin bir aya kısaltıldığı kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında piyasanın nerede oturacağı izleniyor. Reuters'ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankete göre Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Mart ayında artan gıda ve hizmet fiyatlarının da etkisiyle aylık %2.85 artarak yüksek seyretmeye devam etmesi bekleniyor. Böylelikle yıllık enflasyon %57.7'den %55.18'e sınırlı düşüş sonrası Mart'ta %51.3 bekleniyor.

BDDK'DAN BANKALARIN NET DÖVİZ POZİSYONUNA DÜZENLEME

BDDK'DAN BANKALARIN NET DÖVİZ POZİSYONUNA DÜZENLEME

BDDK, bankaların net döviz pozisyonunun öz kaynakları içindeki payında üst sınırı yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkardı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıklamasına göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bugün tarihli kararı kapsamında, bankaların mutlak değeri daha önce azami yüzde 5 olarak belirlenen yabancı para net genel pozisyon/öz kaynak standart oranı ile konsolide finansal tablolar esas alınarak hesaplanan yabancı para net genel pozisyon/öz kaynak standart oranının yüzde 10'a çıkarılmasına karar verdi.