2023'DE BTC'Yİ NELER BEKLİYOR? RALLİ BAŞLAYACAK MI?

2023'DE BTC'Yİ NELER BEKLİYOR? RALLİ BAŞLAYACAK MI?

BTC geçtiğimiz haftalarda yaşanan FTX’in çöküşü, Genesis likidite sorunuCore Scientific’in büyük zararı, BlockFi’nin iflas başvurusu haberlerinden kötü etkilendi. 18 bin dolar desteğini de kıran BTC 16-17 bin dolar seviyelerinde hareket ediyor. 2021 Haziran ayında 48 bin doları gören BTC’yi 2023 yılında neler bekliyor? Bitcoin (BTC), 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

 Çoğu kripto para birimi, FTX çökmesinin neden olduğu çökmeden yavaş yavaş kurtulmaya çalışıyor. Bitcoin (BTC) destekçileri de fiyat konusunda iyimser. İşaretler, ortaya çıkan geleceğe inanmayı bırakmayı reddetmeleridir. Aslında, kripto analiz şirketi TradingShot'taki uzmanlar, farklı zaman dilimlerinde ilginç bir analiz yaptı. Bitcoin geçen haftaki dibi tutarsa ​​2023'te güçlü bir rallinin mümkün olduğunu söylediler. Uzmanlar, bu rallinin gerçekleşebilmesi için Bitcoin'in hangi seviyede olması gerektiğini açıkladı. Fraktal analize göre, rallinin başlaması için BTC'nin 16.628 doların üzerinde kalması gerekiyor dedi. Bu olursa, kesirli analiz 2023 yılına kadar 95.000 dolara olası bir artışı gösteriyor. 2022'nin son çeyreğinin 2018 ayı piyasasının sonunu andıracağı konusunda fikir birliği olsa da, çok az kişi trendin değişeceğine inanıyor.

 LookInto Bitcoin'in kurucusu Philip Swift gibi çok az kişi, ayı piyasasının birkaç ayı kaldığını tahmin ediyor. Yorumcuların çoğu daha fazla düşüş bekliyor. Credible Crypto'nun asıl ilgi alanı biraz daha ileride. Analiste göre 2023 bir dönüm noktası olacak. BTC/USD paritesi,  en az 100.000$ rekorunu kırdıktan sonra benzeri görülmemiş bir  düzeltmeye başlıyor.

Credible Crypto'ya göre bir sonraki ayı piyasasının dibi, bu yıl görülen 17.600 dolardan bile daha düşük  ve 2025'te 10.000 dolardan Bitcoin satın alma fırsatı sunuyor. Başka bir sosyal medya yatırımcısı Crypto Tony, bu teoriye  katılmadı ve önümüzdeki çeyreğin başında yeni makro fonların ardından yeni bir yükseliş trendinin görüleceğini öne sürdü.

2021'de zirve yapan Bitcoin, 2022'ye girerken 17.000 USD'ye geriledi. Bitcoin'in 2023'te ne kadar olacağı konusunda ise kurdan dolayı net bir cevap veremiyoruz ancak 17.000 USD'den 15 bin USD'ye düşeceği tahmin ediliyor.

 2023 Bitcoin'in geleceği çok parlak görünmüyor, ancak kripto para şirketlerinin algılanan ilgisi ve yeni girişimleri nedeniyle kripto para birimleri ciddi bir büyüme görüyor. Priceprediction web sitesine göre, Bitcoin 5 yıl içinde 177.000 USD olacak.

 Başka bir analiz sitesi, Bitcoin'in 2023'ün ikinci çeyreğinde 35.000 dolara ulaşabileceğini iddia ediyor. Tüm analizlerin ortak sonucu, 2023'te küresel ekonomi ve ABD enflasyonu ortadan kalkarsa Bitcoin'in 20.000-25.000 USD civarında olması gerektiğidir.  Bitcoin için en ciddi tahminleri yapan platform ise Gov Capital. Yatırımcılara özel içerikler üreten Gov Capital blogu, Bitcoin'in 2027'de 230.000 dolar değerinde olacağını tahmin ediyor.

İyi ABD ekonomik verileri enflasyonu, kötü veriler ise resesyon korkularını besliyor. Verilerin iyi ya da kötü çıkması gerekiyor. Ancak piyasa her iki tarafı da olumsuz görüyor, bu yüzden her zaman satışlarla karşılaşıyorlar. Bu, borsa için açıkça geçerlidir, bitcoin hisse senetleri bu pazarla yüksek oranda ilişkilidir, ancak bir şekilde düşüktür. Şu anda sahip olduğumuz veriler 2023'te Bitcoin için iyiye işaret değil. Genesis iflası, Federal Rezerv'in agresif oran artışlarına dönme olasılığı, mevcut faiz oranları zaten yüksek, Birçok madenci iflasın eşiğindeyken, agresif BTC satışı, ve diğerleri şunları öneriyor: Yıl en iyi ihtimalle düz bir dönem olacak.

 

 Ancak sert bir düzenleme yapılırsa ve Fed şahin duruşunu netleştirirse ve Genesis iflastan kurtulursa faiz artırmayı bırakacağını söylerse, FTX'in çöküşünün neden olduğu zincirleme kırılma sona erer. Bitcoin önümüzde yıl sonuna doğru belki bir kat kadar yükselebilir. Uzmanlar, iyimser bir senaryoda Bitcoin'in 2023'te 36.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. En kötü durum senaryosu, bazıları hedeflerini 5.000 dolardan 11.000 dolara düşüreceklerini açıkladı.

Görünen o ki dünyada yaşanan ekonomik kriz ve enflasyondan BTC’de kötü etkilendi. Ama insanın aklına Covid döneminde boğaya giren Bitcoin’de gelmiyor değil. Açıkcası durumun ne olacağı tüm dünyada hakim olacak olumlu havaya bağlı oluyor. Bu anlatılanlar asla yatırım tavsiyesi değildir, tamamen kendi fikrimdir. Yatırımcının en mantıklısı sakin kalabilendir. Umarım yeni yıl ile birlikte bol kazançlı günler geçiririz. 


Sizde kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.