KRİPTO YATIRIMCILARI YENİ BİR İFLAS HABERİYLE UYANDI

KRİPTO YATIRIMCILARI YENİ BİR İFLAS HABERİYLE UYANDI

BLOCKFİ İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNDU!

FTX'in çöküşünün tetiklediği sıkıntılar kripto para dünyasını sallıyor. Kripto para şirketi BlockFi dün resmi olarak iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. İflaslar yayılmaya devam edebilir.

Kripto para şirketi BlockFi dün Bermuda Yüksek Mahkemesi'nde iflas başvurusunda bulundu. İki hafta önce FTX'in çöküşünün ardından kripto para ekosisteminde başlayan olumsuz sarmal, piyasada faaliyet gösteren tüm şirketleri derinden etkilemeye başladı.

 

Luna'nın çöküşü, kripto para ödünç verme şirketleri Celsius ve Voyager'ın çöküşü ve FTX'in çöküşüyle ​​başlayan bu yıl, kripto para dünyasını sarstı.

 

FTX'in sona ermesinin ardından BlockFi dün resmi olarak iflas başvurusunda bulunduğunu da duyurdu. Ayrıca şirket, harcamaları kısmak için çalışanlarının çoğunu işten çıkaracak.BlockFi, 2017 yılında New Jersey, ABD'de kurulmuş bir kripto para kredi kurumudur. FTX iflasının ardından para çekme işlemleri dahil tüm alım satım işlemlerini askıya alan BlockFi, şirketin bol miktarda likiditeye sahip olduğunu açıkladı. Ancak şirket dün New Jersey Bölge İflas Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Şirketin iflas işlemleri başlatılan FTX ile yüz milyonlarca dolarlık kredi anlaşmaları bulunuyor. BlockFi, FTX'i 275 milyon dolarla ikinci en büyük alacaklısı olarak listeledi. BlockFi, 28 Kasım'da Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. New Jersey iflas mahkemesi başvurusu, şirketi ve sekiz yan kuruluşunu etkiliyor. Gelişme, FTX iflasının ardından şirketin mali durumu hakkında günlerce süren spekülasyonların ardından geldi.

BlockFi, geçen yıl 3 milyar dolar değerlemeyle 300 milyon dolar topladı. Bu yılki kripto para birimi düşüşü, şirketi zor duruma soktu. Geçtiğimiz günlerde iflas eden FTX, hasta BlockFi'ye 400 milyon dolarlık likidite sağlamıştı. Anlaşmanın bir parçası olarak FTX, BlockFi'yi 240 milyon dolara satın alma seçeneğine de sahipti ancak gelişen iflas haberleri buna imkan sağlamadı.

650 BİN MÜŞTERİ TEDİRGİN

400 milyon $, BlockFi'ye vadeli kredi şeklinde sağlandı. Şirket bu parayı gerektiği zaman kullanmayı planlıyordu.  BlockFi, FTX iflasının ardından bir likidite kriziyle de karşı karşıya kaldı. BlockFi, gerekli lisansları almadan mevduat ve borç verme hizmetleri sağladığı için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

 

BlocFi 2 tarafından yayınlanan verilere göre; Çeyreğin sonunda, şirketin ödenmemiş kredileri toplam 1,8 milyar doları buldu. Kurumsal müşterilere verilen krediler bunun 1,5 milyar dolarını oluşturdu.

 

Haziran ayı sonunda faizsiz BlockFi cüzdanlarında 500 milyon dolar vardı. Toplam faiz getiren mevduatlar 2,6 milyar dolara ulaştı. BlockFi'nin 650.000 müşterisi vardı.