FED TUTANAKLARINA BİTCOİN VE ALTIN'IN TEPKİSİ

FED TUTANAKLARINA BİTCOİN VE ALTIN'IN TEPKİSİ

Federal Rezerv'in Çarşamba günkü son politika toplantısı tutanakları, ABD merkez bankasında enflasyonu kontrol altına almak ve para biriminin sıkılaşmasına rağmen etkili bir şekilde işleyen ekonomiyi soğutmak için ne kadar ek faiz oranlarına ihtiyaç duyulabileceği konusundaki tartışmanın derinliği hakkında daha fazla fikir verdi. .


 Kamuya açık tutanaklara göre, önümüzdeki haftalarda 50 baz puanlık (bps) oran artışından yana olan birkaç yetkili dışında neredeyse tüm yetkililer 25 baz puanlık (bps) oran artışından yanaydı. Besledi. Hemen hemen tüm katılımcılar, mevcut düğümdeki faiz artış hızının yavaşlamasının uygun risk yönetimine izin vereceğini gözlemliyor ve kabul ediyor. Bazı katılımcıların 2023'te bir durgunluk olasılığının daha yüksek olduğu ve daha yüksek işsizlik sigortası talepleri karşısında ihtiyatlı olduğu görüşünde olduğunu not etmek önemlidir. Yayınlanan resmi tutanaklara göre Fed'in şu yorumları aktarıldı:

Katılımcılar, FOMC’un geçen yıl para politikasında yeterince kısıtlayıcı bir duruşa doğru ilerlemede önemli ilerleme kaydettiği konusunda hemfikir.


Tüm katılımcılar, Federal Rezerv'in "Federal Rezerv Planları" başlıklı belgede açıklanan menkul kıymet varlıklarının boyutunu küçültme planına devam etmeyi gerekli gördü. Tutanaklar, Fed üyelerinin enflasyonu düşük tutmak için daha fazlasını yapmak zorunda kalabilecekleri konusunda yüksek alarmda olduklarını gösterdi. Bu, politika yapıcılar dört hafta sonra yapılması planlanan bir toplantıda yeni faiz oranlarını ve ekonomik tahminleri açıkladığında daha belirgin hale gelebilecek şahin bir eğilim.

Bir sonraki toplantısını Mart ayında gerçekleştirmesi planlanan Fed, nihai faiz kararını 22 Mart'ta açıklayacak. O zamana kadar yatırımcıların dikkatleri enflasyona, İstatistiklere ise işsizlik başvurularına çevrilmesi gerekiyor. Fed, bir yıl üst üste faiz oranlarını 75 baz puan ve yarım puan artırdıktan sonra, 31 Ocak ve 1 Şubat'taki toplantılarının ardından daha standart bir faiz artırım ölçeğine dönme kararı aldı. 

Ve Altın ile Bitcoinin Tepkisi

Kripto piyasası, bu yazının yazıldığı sırada hafif bir yükseliş ivmesi gösteriyor, Bitcoin (BTC) fiyatı son bir saatte %0,41'lik bir artışı temsil eden 23.800'de işlem görüyor. Buna karşılık, Ethereum fiyatı %0,30'luk hafif bir artışla 1.630 dolara ulaştı. Bu yazı itibariyle, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, bir önceki güne göre %2,92 düşüşle 1,08 trilyon dolara ulaştı.

Ancak trader'lar son Fed toplantısının tutanaklarına baktığında altının durumu pek olumlu değildi. Federal Rezerv'in Şubat ayındaki para politikası toplantısının tutanakları bazı üyelerin daha sert adımlar atmayı tercih ettiğini gösterdiğinden, altın fiyatları seans dip seviyeleri yakınında işlem görüyor. Yazının yazıldığı sırada değerli metal %0,55 düşüşle 1.824,7 dolardan el değiştiriyor.


Siz de kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.