ABD EKONOMİSİ 2. ÇEYREKTE %2,1 BÜYÜDÜ

ABD EKONOMİSİ 2. ÇEYREKTE %2,1 BÜYÜDÜ

ABD ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 ile beklentilere paralel büyüme kaydetti.

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ait Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine ilişkin nihai tahminlerini açıkladı.

Buna göre, ABD'de GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 2,1 arttı. Piyasa beklentisi de ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 2,1 büyümesi yönündeydi.

Ülkenin GSYH verisine ilişkin temmuz ayında yayımlanan öncü verilerde ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,4, ağustos ayında yayımlanan ikinci tahminlerde de yüzde 2,1 büyüdüğü kaydedilmişti. İlk çeyreğe ilişkin büyüme verisi de yüzde 2'den yüzde 2,2'ye revize edildi.

İkinci çeyrekte ABD ekonomisindeki büyümede; konut dışı sabit yatırımlar, tüketici harcamaları ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışlar etkili oldu. Aynı dönemde ihracat ve ithalat da azaldı.

İkinci çeyreğe ait nihai verilerde, tüketici harcamaları aşağı yönlü revize edilirken, konut dışı sabit yatırımlar, ihracat ve envanter yatırımlarında yukarı yönlü revizyona gidildi.

Yılın ikinci çeyreğine ait kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 2,5 olarak korundu. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,1 yükselmişti.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış da beklentilere paralel olarak 3,7 seviyesinde gerçekleşti.

Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,9 artış kaydetmişti."Dünya ihracatından alınan payı 2028'de yüzde 1,20'ye çıkaracağız"

Ticaret Bakanı Bolat, Türkiye'nin dünya ihracatındaki payının arttığını ve bu artışın önemli olduğunu vurgulayarak, 2001 yılında yüzde 0,5 olan bu payı bu yıl yüzde 1,04'e yükselttiklerini belirtti. Mal ihracatında ise 2028'e kadar bu payı yüzde 1,20'ye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin ihracat kapasitesindeki büyümeye dikkat çekerek, Türkiye'nin geçmişte yılda 1 milyar dolarlık ihracat yapabildiğini, daha sonra ayda 1 milyar dolarlık ihracat seviyelerine ulaştığını ve şu an günümüzde günde 1 milyar dolarlık ihracat yapabilme noktasına geldiğini söyledi. Bolat, günlük ihracatlarının 946 milyon dolar olduğunu belirterek, bu rakamı daha da yükseltmeyi hedeflediklerini ve gelecekte günde 1,5-2 milyar dolarlık ihracatı görmeyi beklediklerini ifade etti.

Ayrıca, Ankara'nın ihracat performansına da değinen Bolat, Ankara'nın 2022'de 12 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini ve bu yılın ilk 8 ayında 8,2 milyar dolarlık dış satım yapıldığını belirtti. Ankara'nın ihracatta 4. sırada yer aldığını ve özellikle imalat, makine ve savunma sanayi alanlarında büyük başarılar elde ettiğini söyledi. Ankara'nın savunma sanayi konusunda Türkiye'nin kalesi olduğunu vurguladı.


"Gelecek yılı hedefimiz yüzde 33 civarında enflasyonla tamamlamak"

Bakan Bolat, gelecek yılın ortalarından itibaren enflasyonun düşüşe geçmesini sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Gelecek yılı hedefimiz yüzde 33 civarında enflasyonla tamamlamak. Bunun yanında yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerimizin gelişmesinden asla vazgeçmedik. Enflasyonla mücadelenin yanında deprem bölgelerinin ihyası ve inşası en önemli hedeflerimiz." diye konuştu.


İhracatçıya destek

Dünya Ticaret Örgütünün kurallarına uyumlu bir şekilde ihracat pazarlarını artırmak için çalıştıklarını vurgulayan Bolat, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki yıl bakanlığımızın bütçesi de ihracat desteklerimizle iki katından fazla artırılıyor. Biz bakanlık olarak sizlerin yanındayız. 7/24 ihracat konusunda, gümrükler konusundaki sıkıntıları bizlere ilettiğinizde anında çözüm için yanınızdayız. Finansman konusunda İhracatı Geliştirme AŞ, ihracat kredisi için kefalet veriyor. Bunun yanında da Eximbank kaynaklarını yüzde 40 artırdık, 70 milyar liralık bir kredi finansmanı ortaya çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankamız ihracat için finansman noktasında bütün azami desteği sağlıyor. Temmuz ve eylülde iki kademede günlük ihracat reeskont kredilerini 10 katı artırarak günlük 100 milyon doların üzerinde bir limiti tahsis ettiler."

Dampingli ürünlerin Türkiye pazarında üreticilere zarar vermesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Bolat, ticaret diplomasisi alanında çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bolat, İstanbul'da ekimde Türkiye Afrika Ticaret Forumu düzenleyeceklerini dile getirerek, ATO üyelerini foruma davet etti.


Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele

COVID-19 salgın süreciyle başlayan haksız ticari uygulamalar ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele ettiklerini belirten Bolat, fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve haksız ticari uygulamalara karşı hukuki düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Bolat, şunları kaydetti:

"Denetimler ve gerekli müeyyideleri kararlılıkla uyguluyoruz. Otomotiv piyasasında aldığımız tedbirlerle tedarik zincirinde başlayan süreçteki sıkıntılar büyük ölçüde sona erdirildi. Diğer sektörlerde, emlak piyasasında da işbirliği yapıyoruz ve sektördeki çürük elmaları ayıklama gayreti içindeyiz. Bu konuda kanunların bizlere verdiği yetkileri en hızlı ve titiz bir şekilde kullanıyoruz ve bundan çekinmeyeceğiz. Amacımız, ticaret düzgün ve dürüst bir şekilde yapılsın, alıcının da tüketicinin de satıcının da kazanacağı makul fiyatlarda ve istikrarlı bir iç piyasa ortamını, rekabetçi bir ortamı sağlamak.

İnternette ilan sitelerinde fiyat şişirme manipülasyonları birçok sektörde can yakıyor. Bu ilanlar konusunda yönetmelikler çıkardık, bu ilanlarla alakalı ağır cezai müeyyideler uygulayacağımız yönetmelik değişikliği yaptık. Bunların etkisini görmeye başladık. Otomotiv piyasasında ikinci elde yüzde 10-15'e varan düşüşler var. Birinci elde artık stoklar ortaya çıkarılmak zorunda kalındı. Emlak sektöründe de uzun bir süredir fiyatlarda aşırı bir şişme yok. Diğer gıda ve marketlerle alakalı da yoğun denetimlerimizi yapıyoruz.

Türkiye'miz altyapısı, üstyapısıyla modern dünyanın en yeni ülkelerinden biri konumunda. Sanayisi, tarımı, hizmetleri, eğitim ve sağlık alanındaki reformlarıyla enerji ve savunma sanayindeki başarılarıyla, lojistikte, taşımacılıkta büyük aşamalar kaydetti. Bölgemizde lider ve dünya arenasında dikkate alınan saygın bir ülke konumuna ulaştık. Dünyanın güçlü, sözü dinlenen oyuncusu olmak konusunda kararlıyız. Milletimizden aldığımız güçle çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz."KAZANMAK İSTEYENLER İÇİN ;

SON DAKİKA !

Siz de kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Telegram:  https://t.me/finanshaber

İnstagram: https://www.instagram.com/finanshaber_org