Prof. Dr. Özgür Demirtaş Twitter Space Üzerinden En Merak Edilen Soruları Cevapladı

Özgür Demirtaş 7 Ekim Twitter Space üzerinden yaptığı bağlantı ile dinleyicilerin sorularını tek tek cevapladı. Türkiye'nin en çok takip edilen ekonomistlerinden Özgül Demirtaş, dün Twitter'da başlattığı Uzay Odası'nda küresel ekonomiye ilişkin gelişmeleri takipçileriyle paylaştı. Profesör Dr. Özgül Demirtaş konut fiyatlarının yükselişini ve düşüşünü anlattı.

Türkiye'nin en çok takip edilen ekonomistlerinden Özgül Demirtaş, dün Twitter'da başlattığı Uzay Odası'nda küresel ekonomiye ilişkin gelişmeleri takipçileriyle paylaştı. Ünlü Economist'in yayınına kısa sürede 50.000'den fazla kişi katıldı, ancak daha ilgi çekici konulardan birini de açıkladı: emlak piyasasının gelişimi.

Emlak Piyasasındaki Yükselişin Nedeni Nedir? Konut fiyatları ne zaman düşecek ?

Katılımcılardan birinin emlak piyasasındaki yükseliş nedeniyle bir türlü ev sahibi olamadığını ve bu yükselişlerin ne zaman durulacağını merak etmesi üzerine Özgür Demirtaş cevapladı. Özgül Demirtaş, Türkiye'nin inşaat sektörünün zor durumda olduğunu, arz ve talep yetersizliği nedeniyle emlak fiyatlarının bu süreçte Suriyeliler, Afganlar ve diğer birçok mültecinin gelmesiyle kademeli olarak artmasıyla zor durumda olduğunu açıkladı. Bu süreçte arzın çok düşük seviyede kaldığını söyleyen Özgül Demirtaş, başlıca sebeplerin artan inşaat maliyetleri ve yüksek enflasyon olduğunu açıkladı.

 

Özgül Demirtaş, ifadesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

 

"İnşaat firmaları için maliyetler yükseldikçe çıkış yolu bulamayanlar işsiz kalacak. Mükemmel bir fırtına. Bu bir deyim. her şey bir araya geldi. Şimdi bunu dolar cinsinden görmemiz gerekiyor. Dolar bazında emlak fiyatları dolardan fazla arttı. Bu daha önce hiç olmamıştı. ”

Sorunlardan biri olan düşen konut fiyatlarına da değinen Özgül Demirtaş, şunları söyledi:

 

"Çözmek için ne yapmamız gerekiyor? O sebepleri ortadan kaldırmamız lazım. Emtia fiyatları bu dünyada sabit olduğu için kaldırılamaz. Alüminyum ve bakır nereden geliyor? Belarus'tan bir açıklama duydum maaş zammı yasak mı çok güldüm. Yapılabilir ama kimse bir şey satmaz.”

 

Ev fiyatlarındaki olayın çözülmesi için ne yapılması lazım. İlk olarak arz sıkıntısı varsa onu gidermek gerekir. İkincisi inşaatlarda kullanılan malzemelerin ne kadarı yurt içinde üretilebilir bunun desteklenmesi lazım. Üçüncüsü neden birden bire talep artışı oldu: Dünyanın hiçbir yerinde 6`ncı evimi aldık kiraya vereceğim diyen yoktur herhalde. Bir de bunu çözmek lazım. Bu da enflasyon nedeniyle oluyor işte her şeyin sonu buraya çıkıyor. Ya enflasyonu indireceğiz ya da insanları enflasyondan korumanın yollarını bulacağız. Bu da Merkez Bankası'nın işi."

 

Ev fiyatlarının yükselişinin önüne geçmek ve düşmesini sağlamak için arz sıkıntısı gidermek, inşaat malzemelerinin yurt içerisinde üretilmesi ve kura bağlı yükselişin önünü engellemek.İngiltere’de yaşanan Sterlin krizinin ABD faiz politikasıyla bir ilgisi var mı?

Dinleyicilerden gelen bir diğer soru ise İngiltere’de yaşanan Sterlin kriziydi. Bunda ABD’nin bir etkisi olup olmadığını Avrupa’nın cezalandırılıyor mu diye merak eden dinleyiciyi Özgür Demirtaş şöyle yanıtladı:

“Şimdi İngiltere artık AB üyesi değil ama Avrupa bölgesinde. Ve Avrupa bölgesinde yaşanan finansal olaylardan hepsi ilintilidir. Buna Amerika’nın finansal para politikası da dahil. İngiltere’yle ilgili uzun zamandır çok ciddi sıkıntılar var. ABD’de para politikasında çok geç hareket etti hatta çok eleştirmiştim. ABD faiz arttırmakta çok geç kaldı ve enflasyon kontrolden çıktı. Bu seferde resesyona giderken faiz arttırmak zorunda kalıyorlar. ABD bunu bir buçuk yıl önce yapmış olsaydı şimdi çoktan faiz indirimine geçmiş olacaktı. Yani Amerika’da zaten bir zamanlama hatası var. Bu zamanlama hatasının ise daha berbatı Avrupa’da var. İngiltere maalesef popülizmin kurbanı oldu. Pounddaki çöküşte normal gözüküyor. “

Türkiye’nin ekonomi politikalarını doğru ve yerinde buluyor musunuz?

“Ekonomide uygulanan politikaları şu iyidir şu kötüdür tek tek değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü ekonomi bir bütündür. Yatırımları bile genelde maliyeti bu kadar getirisi bu kadar o zaman iyidir şeklinde yorumluyoruz. Önemli olan portföy yönetimidir. Amerika faiz indirdiği zaman onların parası da değer kaybediyoruz. Ama bizdeki gibi enflasyonun nedeni farklı. Türkiye’de TL değersizleşip Dolar değerlenince biz bundan aşırı etkiliyoruz. Tabi Amerika’da bu böyle olmuyor. O yüzden her politikayı ayrı ayrı değerlendirmek lazım.”

 

Son olarak Özgür Demirtaş “Enseyi karartmayın, 1950 yılında olsaydınız ne olurdu.” Diyerek yayını sonlandırdı. Twitter hesabı üzerinden de yayını kaçıranlar için video kaydını Youtube hesabına yüklediğini duyurdu.


Sizde kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.