iSLAM MEMİŞ'DEN ALTIN, GÜMÜŞ, BORSA VE KRİPTO PİYASASI İÇİN 2023 TAHMİNLERİ GELDİ


GRAM ALTINDA 1.100’LÜ RAKAMLARA İŞARET EDİYOR

Gram altın rekor kırdı ama ralli devam edecek Altın ve finans piyasaları uzmanı İslam Memiş, 1100 rakamını işaret ederek Youtube hesabından yayınladığı "İki Müjde" başlıklı videoyla alt gram yükseliş tahminlerini açıkladı. İslam Memiş de 7 Aralık tarihine "müjde" verdi. Gram altın, dolar, pound ve bitcoin ile ilgili incelemelerde bulunan altın ve para piyasası uzmanı İslam Memiş, YouTube hesabından yayınladığı bir videoda muhteşem konuya değindi. Altın Gram ve Gümüş Gram tarihlerini gösteren İslam Memiş başlık videosunda, 7 Aralık'ı işaret ederek, "İyi haberle başlamak istiyorum" diyerek önemli bir açıklama yaptı.

İslam Memiş, 5 Aralık tarihinde youtube kanalında paylaştığı yeni videoda ise altın, gümüş ve emtialarda yükseliş beklentilerini sürdürdü.  Borsada yatırım yapanlar için muhteşem analizlerde bulundu. Geçtiğimiz gün açıklanan kasım ayı enflasyon verilerinin piyasayı nasıl etkileyeceği üzerinde durdu.

BORSA İLE İLGİLENENLER DİKKAT!

Borsa İstanbul yüz endeksi saatlerimiz 12:00’ı gösterirken 4932 puan seviyesinde bulunduğunu belirtti. 0,70 puanlık endeks tarafında bir düşüş olduğunu gözlemledi. Böylece bu hafta borsa yatırımcılarının çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Borsa tarafında kar satışlarının başladığını ve gelecek haftada devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi. Özellikle son iki haftada 5000 puan seviyelerine kadar gelindiği için Memiş yine “aman dikkat!” diyerek uyarıda bulunmuştu. Teknik olarak borsa tarafında 4400-4200 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabileceğini belirtti. Kar satışları sebebiyle borsa yatırımcıların dikkatli olması gerektiği görülüyor. Borsada yatırım yapanlara tavsiyede bulunarak mutlaka risklerini bölmeleri gerektiğini yani mevcut parasını birkaç farklı hisse alarak portföyünü çeşitlendirmesi gerektiğini söyledi. Tek bir hissede beklemek oldukça tehlikeli görünüyor. Borsa tarafında en az 2 yıldır fazla yükseliş ve fazla düşüş trendi gözlemleniyor. Buda çizgilerin “W” şeklinde olmasına neden oluyor. O zaman bu görüntüde bize tehlikeyi gösteriyor. Özellikle son 2 ayda sosyal medya etkiliyle birçok kişinin borsada yatırım yapmaya başladığına dikkat çekiyor İslam Memiş. Bu kişilerin borsadan çok anlamadığı sadece sosyal medyadaki etkileşimden kaynaklı buralarda yatırım yaptığını belirterek dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Bu acemi yatırımcılarında daha önce belirttiği gibi hisselerinde çeşitlilik yapması gerektiğini ve çok daha dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

 

EURO/DOLAR PARİTESNİNDE 1 PUANLIK ARTIŞ BEKLİYOR!

Memiş, Dolar tarafının yatay ve baskılanma sürecinde olduğunu belirtti. Şuan 18,63 seviyesinde yatay seyrini izliyor. Kapalı çarşı (serbest piyasalarda) ise 18,70-18,71 civarında bir Dolar kuruyla karşılaşmamızın muhtemel olduğunu söylüyor. EURO/TL kuru ise 19,71-19,75 aralığında seyrediyor. Buda yine serbest piyasalarda daha yukarıda kalmaya devam ediyor. Euro/dolar paritesi 1,0558 seviyesinde ve bu hafta Euro’nun Dolar paritesinde 1 puanlık bir artış gözlemlenirken gelecek haftalarda 1 puanlık artış daha beklediğini belirtiyor. 1,0400-1,0500 ve hatta 1,0600 seviyelerine kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak bu sınırdan tekrar kar satışları gelerek piyasanın normale dönebileceğini de söyledi. Euro/Dolar paritesini takip eden arkadaşlara da bu seviyelere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Memiş, Brent petrolün varil fiyatı 86,63 Dolar seviyesinde ve %1,24 puanlık bir artışın olduğunu söyledi. Petroldeki bu artışın ise 83-88 Dolar seviyelerinde hareket edeceğini tahmin ediyor.

 

ALTINDA TREND KIRILACAK MI?

ONS Altın 1796 Dolar seviyesindeyken 1815 Dolar seviyesini kırarsa 1830 Dolar seviyelerine kadar yükselebileceğini belirtti. Memiş ONS Altın’ın bu trendi kırabileceğini düşünüyor. Aşağıdaki destek seviyesinin ise 1780 dolar seviyesi olduğunu belirterek 1780-1830 Dolar bandına bu hafta çok iyi takip edilmesi gerektiği önerisinde bulunuyor.

Altının gram fiyatı ise 1077 TL seviyesinde seyrederken, kapalı çarşıda 1082-1084 TL’den işlem görüyor. Memiş “Bugün gram Altında Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi görüldü” diyerek ONS altında ise sadece son 6 ayın en yüksek seviyelerinin yaşandığını belirtti. İslam Memiş gram altının fiyatında yükselişin devam edeceğini yani tarihi rekorun sürekli yenileneceğini tahmin ettiğini belirtti. Özellikle gram altında 1100 lü rakamların yakında konuşulacağından emindi. Baskılanmasına rağmen altın yakın zamanda tekrar yükselişe gireceğe benziyor.

GÜMÜŞ ALTINLA YARIŞIYOR !

Gümüşün ONS fiyatı 23 Dolar seviyesinde. Cuma günü attığı twitte 23-24 Dolar seviyelerini yakalayacağını belirten İslam Memiş bir tahmininde daha yanılmıyor. 5 Aralık’la birlikte Gümüşün ONS fiyatı 23 Dolar seviyesinde işlem görüyor. Gümüş eğer bu seviyeleri de kırarsa 30 Dolar seviyelerine kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Özellikle 24 Dolar seviyesinin gümüş için çok önemli olduğu bu seviye kırılırsa 26 Dolar seviyesine yükseleceği öngörülüyor. Gümüşün gram fiyatı ise 13,80 lira seviyesinde ve kapalı çarşıda 14-17 lira arasında alıcısını buluyor. Gümüşün gram fiyatının altınla yarıştığı söylenebilir. Gümüşte altınla birlikte Kasım ayında başladığı yükseliş trendine daha da devam edeceği tahmin ediliyor. Özellikle altın ve gümüş yatırımcılarının sakin kalması gerektiği ve yüksek seviyelerde çok karlı satışlar yapılabileceğini hatırlatıyor.

KRİPTO CEPHESİNDE NELER BEKLENİYOR?

Kripto para piyasası haftanın ilk işlem gününe biraz daha pozitif başlıyor. Bitcoin şuanda 17.345 Dolar seviyesinde gözüküyor. Memiş BTC’de %1,80-%2 oranında bir yükselişin olduğunu belirtiyor. Yukarıdaki 18.000 Dolar seviyesindeki direnç seviyesinin bulunması nedeniyle 16.000-18.000 dolar arasının iyi takip edilmesi gerekiyor. Kalıcı yükselişlerin devam edebilmesi için BTC’nin 18.000 Dolar seviyesini aşması gerekiyor. Ve bu seviyede haftalık kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor.

 

STERLİN/TL KURUNDA 25 LİRA SEVİYESİNE DİKKAT!

İslam Memiş daha öncede yaptığı açıklamada Sterlin/TL kurunun yılsonunda 25 lira seviyelerini göreceğini belirtmişti. Yeni yayınladığı videosunda ise bu tahminini yineledi. Yıl sonunda Sterlin/TL cephesinin 25 TL civarını göreceğini söyledi. Geçen sene 13-14 TL seviyelerinde Sterlin için al emri verilmesi ve hala elinde tutanların 25 TL seviyesinde bol karla bozdurabileceğini hatırlattı. Şu anda bile 23 TL seviyesinde olan Sterlin/TL kuru önümüzdeki günlerde 25 TL’yi görebilecek.

AÇIKLANAN KASIM AYI ENFLASYONRAKAMLARINA PİYASA ŞAŞKIN

İslam Memiş piyasanın açıklanandan daha düşük enflasyon verisi beklediğini ve artık enflasyondaki düşüşlerin hızlanması gerektiğini açıkladı. Enflasyon oranlarında düşüşlerin yaşanması için Dolar cephesinin baskılanması gerekiyordu. Ve zaten Dolar ciddi anlamda baskılanmıştı. Diğer yandan teşvik edici desteklere ve baz etkisine bakıldığında da ciddi bir baskılama söz konusudur. Ancak %84.39 olarak açıklanan kasım ayı enflasyon verisi piyasanın beklediğini karşılamadı. Piyasa da enflasyonun genel beklentisi  %84,70’di. Enflasyon bir miktar başını aşağı çevirse de enflasyonu düşürmek çokta kolay olmayacak. Önümüzdeki günlerde de yaşanacak baz etkisiyle enflasyonu birlikte gözlemleyeceğiz. Türkiye’nin mayıs ayı itibari ile seçim dönemine girmesi de enflasyon artışını etkilemeye devam edecek gibi duruyor.

Haftanın geneline bakıldığında sadece borsa tarafına çok dikkat edilmesi gerektiği, dolar endeksinde ise düşüşlerin yaşanabileceği öngörülüyor. Bu hafta piyasayı etkileyecek bir haberin gelmesi de beklenmiyor. Ancak Cuma günü açıklanacak ABD verilerinin de takip edilmesinde yarar olacağını belirtmek isterim. 


Sizde kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.