AVRUPA BİRLİĞİ 34,6 MİLYAR EURO DIŞ TİCARET AÇIĞI VERDİ

AVRUPA BİRLİĞİ 34,6 MİLYAR EURO DIŞ TİCARET AÇIĞI VERDİ

Avrupa Birliği (AB), ocakta toplam 34,6 milyar euro dış ticaret açığı verdi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi'nin ocak ayı uluslararası ticaret verilerini yayımladı. Verilere göre, AB'nin ihracatı, ocakta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artarak 198,6 milyar euroya, ithalatı da yüzde 7 yükselerek 233,2 milyar euroya ulaştı.


Böylece AB'nin dış ticaret açığı, ocak ayında 34,6 milyar euro oldu.


Euro Bölgesi'nde ise ihracat, ocakta 2022'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 11 yükselişle 222,9 milyar euro, ithalat da yüzde 9,7 artışla 253,5 milyar euro oldu.


Euro Bölgesi'nin ticaret açığı, ocakta 30,6 milyar euro olarak kayıtlara geçti.


Söz konusu dönemde AB ülkelerinden en fazla ithalat yapan ülkeler 37 milyar euro ile ABD, 26,9 milyar euro ile İngiltere, 17,4 milyar euro ile Çin, 15,8 milyar euro ile İsviçre ve 8,5 milyar euro ile Türkiye olarak belirlendi.


AB ülkelerine en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler ise 47,3 milyar euro ile Çin, 30,3 milyar euro ile ABD, 17,7 milyar euro ile İngiltere, 13,2 milyar euro ile Norveç, 11,6 milyar euro ile İsviçre, 9 milyar euro ile Rusya ve 8,1 milyar euro ile Türkiye oldu.​​​​​​​


SON DAKİKA !

Siz de kaldıraçlı işlemler sayesinde piyasa negatif olsa bile, düşük teminatlarla yüksek kazançlar elde etmek istemez misiniz? Yeni nesil yatırım araçlarıyla tanışmak, uzmanların yatırımlarını değerlendirdiği yöntemleri öğrenmek ve yönlendirmek artık çok kolay. Bültenimize üye olan herkese 30 dakika boyunca ücretsiz olarak piyasanın güncel değerlendirmesini yapıyoruz. Böylece marketing değeri yüksek tamamen risksiz olarak, grafikler aşağı yönlü hareket etse bile yüksek kazançlar elde etmenizi sağlıyoruz. Popüler yatırım uzmanlarının uyguladığı tüm stratejileri açıklıyoruz. Bültenimize üye olarak Ücretsiz Piyasa yorumu hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.